Köpeğiniz- Kediniz Kıskanç mı?

Bazen evcil hayvanlarımız, kıskanç olduklarını ima edecek şekilde davranır. Başka bir köpeği beslemek için eğildiğinizde, yavru köpek önümüze geçebilir ve elinizi köpek arkadaşından uzaklaştırabilir. Ona dikkat etmediğiniz zaman bir kedi aşırı derecede miyavlayabilir veya evdeki başka bir evcil hayvanın ilgi görmesiyle bir köpek sızlanabilir. Fakat bunlar gerçekten kıskanç davranışlar mı? Biz pek aynı fikirde değiliz.

“Evcil hayvanlar, kelimenin tam anlamıyla kıskançlık yaşamıyorlar. Evcil hayvanınızın sergilendiğini en çok gördüğünüz şey, ısrarcı, saldırgan veya kaba davranış (örneğin, diğer evcil hayvanları yoldan çeken evcil hayvan ) veya üst düzey bir evcil hayvanın başka bir evcil hayvanı yerinden ettiği sosyal hiyerarşidir.”

Öte yandan,  yapılan bir araştırma , sahiplerinin başka bir köpeğe şefkatli davranışlar sergilediğinde köpeklerin “kıskanç davranışlar (ör. Sahip ile nesne arasına girme, dokunma / itme vb) gösterdiğini ortaya koymuştur. (sosyal olmayan nesnelere kıyasla hareketli ve sesli bir oyuncak köpek, bir çocuk kitabı ve plastik bir fener). ”

Bir evcil hayvan insanlarla aynı kıskançlık duygularını hissetmez. Mesela köpeğiniz en sevdiği oyuncağını diğer köpeğin ağzından geri almaya karar verdiğinde, “köpeğin duygusal durumunun insanların kıskançlık olarak nitelendirdiği duygu ile eşdeğer değildir. “Çoğu durumda, bu, köpeğin istediği bir şey için başka bir bireyle – insan, köpek, kedi ya da başka bir şeyle – rekabet ettiği anlamına gelir ve rekabetçi bir durum olarak tanımlanır.”

Evcil Hayvanlarda Kıskanç Davranışlar

Sebebi ne olursa olsun, bu tür davranışlar genellikle istenmeyen davranışlardır. Sahiplerin köpeklerinde dikkat etmesi gereken kıskanç davranışlar şunlardır:

 1. Saldırganlık. 
  Bu, genellikle hayvanı veya kişiyi ısırmak veya ufak boyutta diş atmak şeklinde olabilir.
 2. Tuvalet ihtiyacını yapmaması gereken yerde gidermesi.
  Evcil hayvanlarımız düşüncelerini ve duygularını kelimelerle ifade edemiyorlar, bu yüzden bunun yerine bazen duygularını farklı davranışlarla ifade ediyorlar”. Olmayacak yerlerde çiş yada kakalarını görürseniz, size bir şey anlatmaya çalışıyor olabilirler.
 3. Sahiplerine ekstra dikkat etmek. 
  Bu size daha yakın olan ve birdenbire elinizi veya yüzünüzü yalayan bir evcil hayvan olarak karşımıza çıkabilir. Bu bir sevgi işaretidir ve dikkatinizi çekmeye çalışıyorlar.
 4. Saldırgan davranış.
  Bu genellikle başka bir insanın veya hayvanın düzenli bir şekilde serbestçe hareket etmesini engelleyen agresif tavırlar gösteren veya sahiplerinin dikkatini gerektiren bir duruma doğru ilerlediğini ifade eden bir evcil hayvandır.
 5. Tüylerini kabartan, tıslayan ya da başka bir evcil hayvanla kavga.
  Bu durum ise özellikle evcil hayvanların, sahiplerinin ilgisine ve sevgisine rekabet ettiği çok evcil hayvanlı bir evde bir sorun olarak ortaya çıkabilir.
 6. Yabancıları korkutmaya çalışıyor.
  Evcil hayvanlar, ev sahipleri karşılandığında veya ziyaretçiler geldiğinde agresif bir şekilde havlayabilir, gerilebilir veya tüylerini kabartabilir, kuyruğunu dikebilir.
 7. Bir numara yapıyorum. 
  Köpeğinizin sizin dikkatinizi çekmeye çalıştığına dair kesin bir işaret.
 8. Alanını kalabalıklaştırmak.
  Kediler bazen çalışma masanıza yatar ya da bilgisayarınızın klavyesinde oturur ya da masaya bir şeyleri dökmeye başlarlar. Bir köpek kucağınıza oturabilir veya dikkatinizi çekmek için bacaklarınıza tırmanarak yalvarabilir.
 9. Odadan ayrılmak.
  Evcil hayvanlarımız sinirlendiğinde bazen geri çekilme eğiliminde olabilir.

Evcil Hayvanlarda Kıskanç Şekilde Davranışlara Neden Olan Nedir?

 

Uzmanlara göre, evcil hayvanlardaki kıskanç davranışlar tipik olarak sahiplerinin dikkatini çekmek için can sıkıntısı ya da bir hileye işaret ediyor. Broderick “Bazen insanlar gibi, kendilerini güvensiz hissedebiliyorlar” diye açıklıyor. “Meşgul olmalarını ve sıkılmalarını engellemek için bireysel ilgi, çok fazla sarılmaya ve etkinliklere ihtiyaçları var. Bazen evcil hayvanlarımız sadece bizi istiyorlar ve bizi başka bir evcil hayvan ya da kişiyle paylaşmak istemiyorlar. ”

 

Böyle durumlarda, evcil hayvanınızın kafasından geçenler: “Bir şey yaptığınızı görüyorum. Mutlu görünüyorsun. Bunu istiyorum, ”diyor Jones. Kaynakların eksikliği (birden fazla evcil hayvan için sadece bir oyuncak), sosyal çatışmalar, çok küçük bir alan, stres, egzersiz eksikliği ve genetik eğilim kıskanç davranışlara neden olabilir.

 

Magda, bir evcil hayvan veya aile üyesi diğerinden daha fazla dikkat çekiyorsa, yeni bir evcil hayvan veya aile üyesi haneye gelmişse veya evcil hayvanların yiyecek veya muamele miktarında eşitsizlik varsa evcil hayvan sahiplerine yakın ilgi göstermelerini önerir.

 

Evcil Hayvanlarda Kıskanç Davranış Nasıl Durdurulur

 

İşte Magda’nın tomurcuk içerisindeki bu tür davranışları kontrolden çıkmadan önce uygulamaya yönelik ipuçlarından bazıları:

 • Kıskançlık / saldırganlık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan koşulları kaydetmek için bir günlük tutun, böylece ne arayacağınızı bilirsiniz. Bu aynı zamanda kendi başınıza yönetemeyeceğiniz davranışlar için de yardımcı olabilir, çünkü listeyi veterinerinizle veya profesyonel bir hayvan davranış uzmanıyla paylaşabilirsiniz.
 • Bir hayvana diğerine karşı çok fazla dikkat çekmekten kaçının.
 • Köpeklerini sandıklarında güvende olmaları için eğitin; Kedilere kendilerinin de söyleyebileceği bir yer verin.
 • Yemek zamanlarında uyuşmazlıktan kaçınmak için evcil hayvanları ayrı ayrı besleyin.
 • Eve geldiğinizde evcil hayvanlarınızı görmezden gelin, böylece biri diğerinden daha fazla ilgi çekiyormuş gibi hissetmezler. Duygusal heyecan düzeyi azalır ve saldırganlık belirtilerinin ortaya çıkmasını önler.
 •  Bir seferde iki yürürken her iki köpeğe bir köpek tasması koyun ve daha iyi kontrol için yumuşak bir lider düşünün.
 • Bir hayvanı diğerinin pahasına kullanmayın.
 • Tüm oyuncak ve yataklardan en az ikisine sahip olun, ancak denetlenmediyse gıdaya dayalı oyuncakları çıkarın.
 • Evcil hayvanlarınızı iyi yakalayın. Onlara dikkat verin ve sizin de istediğiniz gibi davranırken övün.

 

Broderick, istenmeyen davranışları yönetmek ve evcil hayvanlarımızı zihinsel olarak sağlıklı tutmak, rahatsız edici durumlardan kaçınmanın anahtarıdır, diyor Broderick. “Hayvan ebeveyni olarak, tıpkı insan çocuklarımız için yaptığımız gibi, onların fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor” diyor. “Evcil hayvanlarımız sadece sevildiklerini hissetmek istiyor.”

Bir cevap yazın

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?