Koku Duyusu Kuvvetli Olan Irklar için Egzersizler

Burnunu kullanmayı seven, koku alma duyusu kuvvetli beagle, jack russel, cocker, king charles cavalier, setter, golden retriever, labrador retriever vb av ırkı köpekler için doğalarına uygun etkinliklerden birkaçı..

 

  • Arama Kurtarma : Av köpeğinizi bir arama kurtarma köpeği olarak eğitmek çok büyük bir sorumluluktur, ancak zamanınız ve tutkunuz varsa çok faydalıdır.
  • Kasten “kaybedilen” bir kişiyi ve bıraktığı eşyaları bulmak için bir koku izinin izlenmesini içeren egzersizlere katılın. Dilerseniz AKUT yada AFAD dilerseniz de mantrailing çalışmaları yapan özel kuruluşlar var.

Diğer eğlenceli şeyler:

  • Köpeğinizle doğada vakit geçirmek hem sizin için hem de onun için son derece eğlenceli ve verimli zaman geçirmenin yollarından biridir. Çimlerde düz bir çizgi üzerinde adımlarınızı sık atarak bir yürüyüş izi bırakın ve kendi izleme oyununuzu yaratın. İzin sonunda bir ödül  bırakın, ardından başlangıç noktasına geri dönün ve ödülü bulması için köpeğinizi serbest bırakın. Köpeğiniz serbest gezecek eğitime sahip değilse uzun bir sevk kayışı yada uzatmalı tasma kullanabilirsiniz.
  • Bahçenizde boş saksıları ters çevirerek yada birkaç orta taşı üstüste yığarak altlarına ödül saklayın ve köpeğinizin onları koklamasına izin verin, yaklaştığında cesaretlendirin.
  • Köpeğinizin yemek kasesini evde yeni bir noktaya yerleştirin ve geniş  aralıklarla tane tane köpek maması kullanarak bir iz bırakın. iz sonundaki mama kasesini bulmasını sağlayarak yemekleri hazine avlarına dönüştürün.Bu oyunları hazırlarken köpeğinizin o ortamda sizi görmemesine dikkat edin. Hazırlığınız bittikten sonra köpeğinize bir komut (ara/bul) vererek oyunu başlatın.

Bir cevap yazın

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?